Karaman, Yılmar Plaza, Söğüt Sk. No:170 Kat. 4 Daire. 33, 16130 Nilüfer/Bursa

Pts - Cts 09:30 - 20:00

Boşanma Davasında Avukat Şart Mı – Avukat Ne Yapar?

Hukuki olarak boşanma avukatlarına; aile avukatı veya boşanma lideri isimleri de verilir. Aile hukuku anlamında kendisine boşanma davası açma hakkı doğmuş bireyler arasındaki anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarında avukatlar:

  • Boşanmada mal paylaşımı,
  • Nafaka,
  • Velayet

konularında görev yapar. Boşanma süreci, ülkemizdeki evli kişilerin ayrılma kararı almaları durumunda atlatması gereken zorunlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde profesyonel anlamda bir hukuki yardım almak boşanma sürecinin çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve bireylerin hak kaybına uğramasının önüne geçer. Her davanın, kendisine özel bir hazırlık süreci bulunmaktadır. Boşanma davası açacak eşlerin, avukatlarına gelerek durumu detaylı bir şekilde anlatması önemlidir. Boşanmaya neden olabilecek durumlarda, avukat dava sürecini başlatır ve sürecin sıkı bir takipçisi olur. Bu konularda avukatımız Av. Fatih Yavaş ile birlikte Bursa’daki boşanma davası sürecinizi yönetebilirsiniz.

Boşanma davası açmak için tarafların haklı sebepleri olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, sosyal, ekonomik, duygusal ya da fiziksel şiddet, terk etme, aldatma veya haysiyetsiz yaşam sürme gibi nedenler boşanma davalarına sebep olabilir. Tarafların anlaşamadığı durumda çekişmeli boşanma davası açabilecekleri gibi gerekli protokollerde anlaşıldığı durumlarda da birbirleriyle anlaşmalı olarak boşanabilirler. Şüphesiz ki anlaşmalı boşanmalar çekişmeli boşanmalara göre daha az yıpratıcı ve hızlıdır. Ancak her iki dava türünün de çeşitli ve birbirinden farklı konu ve mevzuatları mevcuttur.

Boşanma Davası için Avukat Şart Mı?

Boşanma süreci, evlenme sürecinden çok daha komplike bir süreçtir. Boşanma davalarında incelenmesi gereken hususların detayları ve boşanma davasının sonuçlarının ömür boyu bağlayıcılığı olması, tarafların tek başlarına davayı takip etmesini zorlaştırdığı gibi uzman yardımı almanın önemini de artırıyor. Boşanma davaları, Hukuk Mahkemeleri Kanunu (HMK) hükümlerine göre yürütülmektedir. Bu sebeple de davalı ya da davacının hem aile hukuku konusunda bilgi sahibi olması hem de HMK kapsamında yer alan usul kurallarını biliyor olması gerekmektedir.

İlgili Yazımız :   Boşanma Davası Neden Reddedilir? Boşanma Hangi Hallerde Olmaz?

Bir boşanma avukatı ise protokollere ve kanunlara hakim olduğu kadar, taraflar arasındaki iletişimin daha sağlıklı bir şekilde kurulmasını da sağlamaktadır. Boşanma aşamasındaki eşler birbirlerine karşı çok daha duygusallaşmakta ve bu yüzden iletişim konusunda zorluklar yaşamaktadırlar. Yine de boşanma davasını avukatsız olarak kendisi takip etmek isteyen kişiler, bir başlangıç noktası olarak dilekçe örneklerine bakabilirler.

Tecrübeli Bir Bursa Boşanma Avukatı Davayı Nasıl Etkiler?

boşanmada maddi manevi tazminat

Boşanma avukatlarının kişilere fayda sağlayan pek çok görevi bulunmaktadır. Bu doğrultuda tecrübeli bir Bursa boşanma avukatı nafaka, taraflar arası uzlaşma, iletişim kurma, velayet, mal paylaşımı ve daha birçok konuda müvekkiline hukuki destek sağlayacaktır. Boşanma avukatı ayrıca eşlere hukuki açıdan doğru bilgileri sağlayarak süreci açığa kavuşturur ve yanlış veya kulaktan dolma bilgiler sonucu eşlerin hak kaybına uğramasının önüne geçer.

Unutulmamalıdır ki, her davada özel ve istisnai durumlar oluşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kedi sahibi bir ailede boşanma sonucu evcil hayvanın kimde kalacağı konusunda anlaşamayan eşler olabilir. Bu durum alışılageldik durumlar dışında olduğu için bir avukattan destek almak en doğru sonuca ulaştıracaktır. Avukatlar davanın başından sonuçlanmasına kadar her türlü hukuki işlemde müvekkillerinin yanında olmakta ve davanın takipçisi olup, gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Dolayısıyla boşanma sürecinde tecrübeli bir boşanma avukatı ile temsil edilmeniz önem arz eder.

Yazımızı beğendiniz mi?

Puan vermek için yıldızı tıklayın

Ortalama puan 3.8 / 5. Oy sayısı: 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Bizi Arayın